Pokój dziecięcy bez okna

Światło jest nam niezbędne do tego, aby funkcjonować. Dlatego też pomieszczenia, w których spędzamy stosunkowo dużą ilość czasu powinny mieć okna. Jednak czasami nie mamy innej możliwości, jak tylko zagospodarować pomieszczenie, do której promienie słoneczne nie docierają. Aranżując w takim wnętrzu pokoik dla dziecka musimy wziąć pod uwagę to, że będzie ono w nim wykonywało bardzo różne czynności. Takie jak zabawa czy nauka. Ponadto pokój dziecięcy pełni również rolę sypialni w związku z tym muszą się w nim znajdować komfortowe warunki do odpoczynku. I meblując wnętrze bez okien musimy to wszystko wziąć pod uwagę…

 

Kluczową rolę w pokoju bez okien odgrywa sztuczne oświetlenie oraz kolory – w tym także kolor, w jakim będą meble dla dziewczynki lub chłopca. Warto postawić w takim pomieszczeniu na jasne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie. Jeżeli nie przepadamy za bielą, to świetnym wyborem będą meble dla dziewczynki w kolorze beżowym czy pudrowym. Osoby, które preferują meble imitujące naturalne drewno powinny wybierać takie, które nie będą zbyt ciemne. Wszystkie te zabiegi mają na celu stworzenie wnętrza, które będzie ciepłe i przytulne. A w pokoju, w którym nie ma dopływu światła dziennego jest to szczególnie ważne. Tym bardziej jeżeli jest mowa o pokoju dziecięcym, który musi być przyjazny dla młodego mieszkańca… Ciemne kolory z pewnością nie będą zachęcały kilkulatki do tego, aby przebywała w swoim pokoju. A przecież takiej sytuacji chcemy uniknąć. Przy wyborze mebli nie zapominajmy oczywiście o funkcjonalności, która jest ważna w każdym pokoju bez względu na to czy znajdują się w nim okna czy też nie… Szafa, biurko i półki to obowiązkowe wyposażenie pokoiku dla dziecka. Ilość mebli zależy tak naprawdę od metrażu. Nie możemy przesadzić z ich ilością, ponieważ dziecko musi mieć jeszcze przestrzeń na zabawę i swobodne swawole. 

Teraz przejdźmy do kwestii oświetlenia. Przede wszystkim w pokoju bez okien musi być kilka źródeł światła. Każdy pobyt w tym pomieszczeniu będzie się bowiem wiązał z konieczność użycia sztucznego oświetlenia. Obowiązkowo w takim pokoju dziecka musi się znaleźć żyrandol w centralnym miejscu pomieszczenia. Ponadto kinkiet lub kinkiety, w zależności od rozmiaru pokoju. Im większy, tym kinkietów, plafonów czy punktów świetlnych powinno być więcej. Kolejne źródło światła powinna stanowić lampka na biurku oraz lampka nocna przy której dziecko będzie mogło zasypiać. Przydaje się również w sytuacjach kiedy maluch budzi się w nocy na przykład po to aby się napić. Wtedy wystarczy włączyć delikatne światło lampki nocnej, które tworzy półmrok i tym samym nie rozbudza dziecka. 

Pomieszczenie bez okien możemy ocieplić również przy pomocy odpowiedniej barwy. Dlatego przy zakupie żarówek zwróćmy uwagę na to, jakiej barwy światło otrzymamy po jej włączeniu. Biała barwa będzie chłodna i nie sprawdzi się w pokoju dziecięcym. Zdecydowanie przyjemniejsze światło uzyskamy za sprawą barwy żółtej, ciepłej. 

Jeżeli zastosujemy się do tych cennych wskazówek, to na pewno uzyskamy pożądany efekt, a mała dama nie będzie chciała opuszczać swojego królestwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *