Ustawienie mebli w pokoju dziecka

Pokój dziecka jest bardzo ważnym pomieszczeniem, ponieważ pociecha spędza w nim sporą ilość czasu. Dlatego też musi być on wielofunkcyjny i spełniać rolę sypialni, bawialni, miejsca do nauki czy w końcu miejsca, w którym można się spotkać z koleżankami i kolegami. Wyznaczenie poszczególnych stref nie należy do najłatwiejszych zadań, tym bardziej, że w wielu domach pokój dziecięcy ma stosunkowo niewielki metraż. Jednak przy odrobinie wysiłku i odpowiedniej dawce wiedzy remont na pewno zakończy się sukcesem, a meble zostaną rozmieszczone w taki sposób, że pokój będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb dziecka. 

 

Zacznijmy od ustawienia łóżka, ponieważ jednym z najważniejszych zadań, jakie musi spełniać pokój dziecinny to umożliwiać komfortowy odpoczynek. A zatem gdzie nie powinno stać łóżko? Odpowiedź brzmi na wprost drzwi do pokoju oraz pod oknem. Zastanawiacie się dlaczego okno nie jest dobrym pomysłem? Otóż zwykle znajduje się pod nim grzejnik, co może zakłócać spokojny sen w okresie grzewczym. Poza tym otworzenie okna może skutkować przewianiem dziecka.

 

Kolejnymi ważnymi strefami są strefa do zabawy oraz do nauki. Zacznijmy od tej drugiej… Mebel przy którym dziecko odrabia lekcje, a więc biurko dobrze by było, jakby miało regulowaną wysokość. Wtedy można ją bez problemu dostosować do wzrostu dziecka. Jeżeli chodzi o ustawienie biurka, to powinno znajdować się ono blisko okna, aby jak najdłużej docierało do niego światło dzienne. Istotne jest również to żeby dziecko nie robiło sobie cienia podczas pisania. W tym celu należy tak postawić biurko, aby w przypadku dzieci praworęcznych światło padało z lewej strony, a leworęcznych z prawej.

Miejsce do zabawy… Czyli przede wszystkim kawałek wolnej podłogi, na której dziecko może skakać, tańczyć, gimnastykować się czy układać klocki albo puzzle. Żeby uniknąć chaosu niezbędne są meble dla dzieci z szufladami, które pomieszczą zabawki oraz pudła, do których można je wrzucić po skończonej zabawie. 

 

Na koniec przejdźmy do strefy garderobianej czyli po prostu do szafy. Pamiętajmy, że jeśli chcemy uczyć dziecka samodzielności i umożliwić mu wybór ubrań, które na siebie włoży, to musi ono mieć do nich łatwy dostęp. Innymi słowy nie mogą się one znajdować zbyt wysoko, co sprawi, że dziecko będzie miało trudności, aby po nie sięgnąć. Szafki z ubraniami na wysokości wzroku dziecka to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. 

 

Jeżeli pokoik jest mały i nie ma zbyt dużej przestrzeni, na której można postawić meble, wówczas warto rozważyć opcję, jaką są meble dla dzieci z piętrowym łóżkiem. W przypadku gdy dziecko jest jedynakiem, wtedy miejsce pod łóżkiem zagospodarowane jest na szafki, półki lub biurko. Na stronie internetowej możemy znaleźć zdjęcia takich zestaw, które dopasowujemy do potrzeb i wybieramy opcję, która najbardziej sprawdzi się w przypadku naszej pociechy, Cena takich mebli nie jest droga, a wygląda bardzo nowocześnie i jest świetnym rozwiązaniem jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca.

 

Tak urządzony pokój dziecinny sprawi, że dziecko nie będzie chciało z niego wychodzić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *