Meble dla dzieci i kolorystka w pokoju malucha

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kolory jakie nas otaczają mają wpływ na nasz nastrój czy zachowanie… Jedne pobudzają, drugie uspokajają, pozwalają się zrelaksować i tak dalej. Stąd też tak istotny jest odpowiedni dobór barw, jakie będą dominowały w pokoju dziecka. Na jakie kolory warto postawić i jakich błędów unikać, aby dziecko nie było dodatkowo pobudzane, co może skutkować chociażby problemami z koncentrację czy zasypianiem? Podpowiadamy!

 

Rozważania na temat kolorów zacznijmy od tego, jakie powinny być meble dla dzieci? Intensywny niebieski dla chłopca i mocny róż dla dziewczynki to dobry pomysł? A może fiolet lub czerwień? O ile niewielkie elementy w takich barwach będą się świetnie sprawdzały, o tyle już większe powierzchnie zdecydowanie nie. Powód? To o czym wspomniano na wstępie, czyli dziecko nie będzie mogło się skupić, jeżeli cały czas będzie miało dostarczane bodźce w postaci bardzo nasyconych kolorów rozpraszających uwagę. Czasami rodzice sięgają po mocne kolory, kiedy chcą starym meblom nadać drugie życie i własnoręcznie biorą się za przemalowywanie frontów oraz zamalowywanie ich oryginalnego koloru. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że nie będzie to służyło rozwojowi dziecka. Poza tym piękne i nowoczesne meble dla dzieci są na tyle przystępne cenowo, że warto zainwestować w takie, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i efektowne. Bardzo popularne są w ostatnim czasie meble dla dzieci, które są połączeniem np. bieli i turkusu czy bieli i drewna. Jednym słowem dominują meble jasne i za tym trendem jak najbardziej warto podążać. 

Jasne meble i żywe dodatki

Dziecko szybko rośnie, jego gusta się zmieniają, a jasne meble dają bardzo duże możliwości, ponieważ są uniwersalne. Barwy neutralne, które są nieprzypisane do żadnej z płci, w przeciwieństwie do różowego i niebieskiego sprawiają, że dziecko nie powiem nam za jakiś czas, że te meble są dziecinne i już ich nie chce. A to pozwala na zaoszczędzenie gotówki w domowym budżecie. Poza tym w pokoju dziecka znajduje się zazwyczaj wystarczająca ilość koloru za sprawą zabawek, książeczek i innych ozdób i w związku z tym meble powinny stanowić tło. A co z kolorem ścian? One również powinny być jasne, pastelowe aby pomieszczenie wydawało się optycznie większe, sprzyjało odpoczynkowi i było przytulne. Jeżeli chcemy postawić na mocny akcent, to możemy jedną ze ścian pomalować na kontrastowy, żywy kolor. Fajnym pomysłem, który z pewnością spodoba się wszystkim dzieciom to pomalowanie ściany lub jej fragmentu farbą tablicową. Dzięki czemu dziecko będzie mogło bezkarnie pisać po ścianie… Ciekawie będą prezentowały się również naklejki z postaciami z bajek, fototapety czy różne motywy, którymi ozdabiamy ścianę przy pomocy szablonu… 

Urządzanie pokoju dziecka wymaga dobrego projektu, aby zostały zastosowane wszystkie zasady ergonomii, a całość był funkcjonalna i spójna… Jednak radość w oczach dziecka na widok nowego pokoju jest tak bezcenna, że z pewnością warto podjąć się tego trudu, którym jest sprostanie wymaganiom dziecka i zachowanie przy tym różnych reguł. Jeżeli dopiero planujesz remont to trzymamy kciuki!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *