Meble i oświetlenie w pokoju małej księżniczki

Chcąc przeprowadzić remont w pokoju dziecka, warto najpierw zaczerpnąć wiedzy dotyczącej tego, co jest niezbędne w pomieszczeniu użytkowanym przez małego człowieka. Na pewno bardzo ważnym tematem są meble oraz ich ustawienie. Meble dla dziewczynki muszą również spełniać pewne walory estetyczne, czyli nie mogą być zbyt poważne, ponieważ nie będą pasowały w pokoju pełnym zabawek. Na szczęście dostępne są meble, które stworzone zostały z myślą o najmłodszych tak, aby spełniały swoje zadanie i były funkcjonalne. Ponadto ich kolor sprawia, że od razu przypadają do gustu maluchom. Jeżeli natomiast urządzamy pokój dla dziewczynki, która ma dopiero przyjść na świat i potrzebujemy póki co tylko komody na ubranka i jakichś półek to możemy wybierać również z kolekcji, która jest uniwersalna. Jasne kolory sprawiają, że taki mebel będzie się dobrze prezentował zarówno w pokoju dziecka, jak i osoby dorosłej. Żeby ożywić taki mebel wystarczy, że postawimy na nim kolorowe bibeloty czy zabawki. Takim sposobem możemy niejako sami stworzyć meble dla dziewczynki czy chłopca… Ale żeby w pokoju było miło i przyjemnie, to musimy pamiętać o odpowiednim oświetlenie. W pokoju małej dziewczynki, która może się jeszcze bać ciemności będzie ono podwójnie istotne…

Pamiętajmy, że urządzanie pokoju malucha to nie tylko łóżko, meble i biurko.

Równie ważny jest dobór oświetlenia, które będzie docierało do wszystkich stref, w których dziecko uczy się, bawi czy odpoczywa. Dodatkowo lampy muszą spełniać jeszcze walory estetyczne i podobać się naszej latorośli. Zatem co najlepiej się sprawdzi w pokoju malucha i na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia?

Zacznijmy od tego jaki rodzaj lampy wybrać jako oświetlenie główne? Tak naprawdę wybór oświetlenia, które da w pokoju dziecka światło rozproszone jest szeroki i daje dużo możliwości. Choć dla malucha i nastolatka najważniejszy będzie element dekoracyjny, a więc kolory i motywy jakie mają znaleźć się na lampie, to jednak musimy pamiętać, że jej główną rolą jest odpowiednie oświetlanie wnętrza. Jeśli nie chcemy tradycyjnego żyrandola ani lampy wiszącej, które niezmiennie są na czasie, to wybierzmy bardziej nowoczesne reflektory czy plafony. Te ostatnie szczególnym powodzeniem cieszą się w małych pokoikach. Lampy dla dzieci jeśli mają klosze lub abażury to muszą być w jasnych odcieniach, aby nie przyciemniały wnętrza. Gdy oświetlenie główne mamy już wybrane, wtedy możemy zacząć się zastanawiać nad tym, jakie wybrać lampki nocne czy kinkiety doświetlające.

A na jakie oświetlenie postawić w miejscu przeznaczonym do nauki?

Nie da się ukryć, że im dziecko starsze tym więcej czasu musi poświęcić na naukę i odrabianie lekcji. Żeby miało do tego komfortowe warunki i nie niszczyło sobie wzroku, potrzebuje dającej odpowiednie światło lampki biurkowej. Lampy młodzieżowe łączą w sobie funkcjonalizm i design odpowiadający gustom nastolatków. Czasami zdarza się tak, że biurko jest bardzo małych rozmiarów i lampa może być elementem, który będzie przeszkadzał i zabierał cenne miejsce. Wtedy można kupić lampki, które są mocowane na klips – do krawędzi biurka lub półki znajdującej się nad nim. Dodatkowym atutem takiego oświetlenia jest możliwość przenoszenia go, dzięki czemu lampka na klips może pełnić rolę chociażby lampki biurowej i nocnej… A jeśli nasza pociecha wiek szkolny ma dopiero przed sobą, to i tak przy biurku spędza sporo czasu, ponieważ wykonuje na nim liczne malunki, wypełnia książeczki edukacyjne czy koloruje kolorowanki. I wówczas oświetlenie jest tak samo ważne, jak w przypadku starszego dziecka, które odrabia przy biurku lekcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *