Sposoby na zmianę aranżacji pokoju dziecka

Dorastanie i wkraczanie dziecka w okres dojrzewania to dla każdego rodzica duże wyzwanie. Nastolatek zaczyna chodzić własnymi ścieżkami, przeżywa pierwsze miłości, zaczyna mieć swoje tajemnice i tak jak zmienia się on sam, pragnie też zmiany w swoim pokoju. Dziecięcą jeszcze aranżacje chce zamienić na bardziej dorosłą, młodzieżową. I tutaj pojawia się wyzwanie dla rodziców. W co zainwestować, jakie dodatki i oświetlenia wybrać, aby spełniały wymagania dziecka, a jednocześnie były funkcjonalne? Zadanie jest łatwiejsze jeżeli kilka lat temu, kupując meble dla chłopca postawiliśmy na uniwersalizm. Wówczas wystarczą niewielkie zmiany w postaci odmalowania ścian czy wymiany dekoracji na poważniejszą. Jeżeli natomiast meble jakie znajdują się w pokoju dorastającego chłopca zdobią bajkowe motywy, wtedy konieczna staje się ich wymiana na nowe…

Wiek nastoletni charakteryzuje się tym, że młodzież wyrabia swój gust, eksperymentuje, ale też często zmienia zdanie i upodobania. Dlatego nie warto tracić fortuny na urządzanie wnętrza, ponieważ bardzo możliwe, że za kilka miesięcy dziecko przyjdzie i powie, że niedawno urządzony pokój nie spełnia już jego wymogów i teraz pragnie czegoś innego. Dlatego aranżując wnętrze skupmy się na przede wszystkim na meblach, ponieważ one są najdroższym elementem wystroju i ich wymiana nie będzie tak łatwa jak zmiana koloru ścian, która pociągnie za sobą niewielkie koszty. I w związku z tym przekonajmy dziecko, aby kupowane meble, na które w większości przypadków składa się łóżko, biurko, szafa oraz regały lub półki były stosunkowo proste, bez szczególnych motywów, które mogą się szybko znudzić. Ciesząca się popularnością biel połączona z kolorowymi dodatkami w postaci poduszek oraz chłopięco-nastoletnich gadżetów to strzał w dziesiątkę. Równie praktycznym wyborem będą klasyczne i ponadczasowe drewniane wyroby meblarskie.

 

Wystrój młodzieżowy


W ostatnim czasie bardzo modne stały się fototapety, dzięki którym nastolatek może mieć w swoim pokoju dowolny motyw i to za niewielkie pieniądze. Duże, widoczne zmiany da nam też zakup nowego oświetlenia. Obecnie lampy młodzieżowe dostępne są w przeróżnych wersjach, a ich oferta jest bardzo szeroka. I tak dostaniemy lampy w kształcie piłki, kwiatów, kolorowych kul, balonów, żarówek, kostek do gry itp. Każdy młodzieniec z pewnością wybierze coś, co przypadnie mu do gustu i sprawi, że jego dotychczasowy pokój stanie się bardziej nowoczesny, dzięki czemu z dumą będzie mógł zapraszać do niego znajomych. Efektowe z pewnością będzie też użycie kolorowych taśm LED, którymi można np. podświetlić półki na książki. Wybierając ten typ oświetlenia można zdecydować się na jeden konkretny kolor lub kupić taśmę, która świeci na różne kolory, które możemy zmieniać w zależności od nastroju. Wystarczy, że będziemy mieli pod ręką pilot i sterowali nim zmianę barw. Pamiętajmy przy tym, aby połączyć design z funkcjonalnością, a więc m.in. dobrym oświetleniem biurka, przy którym nastolatek będzie odrabiał lekcje oraz lampce nocnej, której główny zadaniem będzie to, aby umożliwić czytanie w łóżku czy relaks.

Meble dla chłopca i te, które będą pasowały w pokoju nastolatka nie muszą się od siebie różnić… Pod warunkiem, że umiejętnie dobierzemy dodatki. Wówczas pokój będzie praktyczny i dostosowany do wieku dziecka tanim kosztem i bez konieczności spektakularnych zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *